Kabartma Tozu Yerine

Kabartma Tozu Alternatifleri

Bu ikamelerden herhangi biri;

Sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı, maceracı bir gününüzde veya geleneksel kabartma tozundan uzaklaşmak istediğinizde işe yarayacaktır. 

Evde birkaç tane deneyin ve aşağıdaki yorumlar bölümünde nasıl geçtiğini bize bildirin. Beğendiğiniz veya beğenmediğiniz bazı değişiklikler oldu mu? Kaçırdığımız gizli bir alternatifiniz var mı? Yorumlar kutusunda bize bildirebilirsiniz.

Çırpılmış Yumurta Akı

Pek çok pişmiş ürün hafif ve havadar dokusunu kabartma tozu yerine çırpılmış yumurta aklarına borçludur.
Bunun nedeni, yumurta aklarının kırbaçlanması işleminin hacmi ve hafifliği artıran küçük hava kabarcıkları yaratmasıdır.
Bu yöntem en çok sufle, krep, beze ve bazı kek türlerinde kullanılır. Elinizde kabartma tozu ya da kabartma tozu yoksa iyi bir seçenek olabilir.
Kullanmanız gereken miktar tarife göre değişir. Mesela düğün yemek keki 12 yumurta akı gerektirebilirken, bir kişilik krep sadece iki veya üç taneye ihtiyaç duyabilir.
Yumurtanızdaki beyazların tamamen hafif ve yumuşak olmasını sağlamak için, köpürene kadar düşük hızda çırpın ve ardından çırpılmış yumurtalar yumuşak tepeler oluşana kadar hızı artırın.
Malzemeleri yavaşça çırpılmış yumurta akı içine katlayın.

Çırpılmış yumurta akıları, birçok fırın ürününe hacim katmak için kullanılır. 

Gerekli miktar tarif türüne göre değişir.

Bozuk süt

Bu garip gelebilir, ancak tariflerinizde kabartma tozu yerine ekşi (bozuk) süt kullanabilirsiniz. Niye ya? Çünkü ekşi süt zaten içinde kimyasal olarak bir aside dönüşen bakteri içerir.Fırınlanmış ürünlerde kabartma tozu ile aynı işi görür.

Bir çay kaşığı kabartma tozu yerine yarım bardak ekşi süt.

bozuk süt

Süzme Yoğurt

Süzme yoğurt asitli bir pH’a sahiptir, bu da kabartma tozu ile karıştırıldığında kabartma tozu için mükemmel bir alternatif olmasını sağlar.
Süzme yoğurt diğer çeşitlere göre en iyi şekilde çalışır, çünkü lezzet vermeden mayalanma için gereken asitliği vardır.

1 çay kaşığı kabartma tozu yerine 1 fincan süzme yoğurt ile değiştirebilirsiniz.

Ayran da kullanılmaktadır fakat çok sulu olduğu için, tarife yeterli miktarda eklenemez. Ekleyebilmeniz için ekşi (bozuk) ayran olması gerekir.

Sirke

Sirke fermantasyon yoluyla üretilir, bu sırada alkol bakteriler tarafından asetik aside dönüştürülür.Güçlü ve kendine özgü lezzetine rağmen, sirke birçok unlu mamulde ortak bir bileşendir. Sirkenin asidik pH’sı kabartma tozu yerine kullanılmak üzere mükemmeldir. Sirke kek ve kurabiyelerde kabartma tozu ile eşleştirildiğinde mayalanma etkisine sahiptir. Herhangi bir sirke çalışsa da, beyaz sirke en nötr tada sahiptir ve son ürününüzün rengini değiştirmez.

Kabartma tozu miktarınız kadar pirinç sirkesi yeterli olacaktır.

Limon Suyu

Limon suyu yüksek miktarda sitrik asit içerir ve çok asidiktir.
Bu nedenle, fırınlanmış ürünlerde kabartma tozu ile eşleştirildiğinde asit-baz reaksiyonunu tetiklemek için gereken asidin sağlanmasına yardımcı olur.

Bununla birlikte, bu kadar güçlü bir tada sahip olduğu için, nispeten küçük miktarlarda kabartma tozu gerektiren tariflerde kullanılır. Bu şekilde, son ürünün tadını değiştirmekten kaçınabilirsiniz.

1 çay kaşığı kabartma tozunu 1/3 çay kaşığı limon suyu ve 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ile değiştirebilirsiniz.

Limon suyu, güçlü tadı nedeniyle az miktarda kullanılır.

Şeker kamışı

Kalın şuruplu doğal bir tatlandırıcı olan şeker kamışı; Kekleri, kurabiyeleri, ekmekleri ve diğer unlu mamulleri tatlandırmak için kullanılan eski bir pişirme sırrıdır. 

Ayrıca, kabartma tozu istemediğiniz durumlarda kullanmak için de iyidir. 

Diyabetiniz varsa, pekmezdeki karbonhidratları hesaba katmanız gerekir. Ne de olsa şeker.

Kabartma tozu ilave edildiğinde, kimyasal olarak bir asit oluşturur. Pişirme için, dördüncü veya çeyrek çay kaşığı kabartma tozu ile birlikte yaklaşık dördüncü veya çeyrek bardak pekmez koyun. Bu karışım bir bir çay kaşığı kabartma tozunuzun yerini alır.

Sıvı bir şekerdir, bu nedenle tarifinizin aradığı sıvı miktarını ayarlayın.

çıtır soğanlı yumurta tarifi

Yumurtamı Görsünler